07.04.2017 10:26

Krátké shrnutí Besedy o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Krátké shrnutí Besedy o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Včera jsme se sešli s asi stovkou lidí ve školní jídelně v ulici Osady Ležáků na besedě o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči pro klienty Domova na hradě Rychmburk. Spolu s našimi hostyjsme se pokusili vysvětlit, kdo jsou klienti našeho domova, kteří by se měli stát jejich sousedy, a jak chceme pečovat o bezproblémové soužití. Odborníci z praxe hovořili o tom, jaké mají s lidmi, kteří jsou zaléčení s dušení nemocí, potažmo i schizofrenií, zkušenosti.

Mnohdy nebylo lehké oddělit představu o duševně nemocných, kteří se musí léčit v psychiatrické nemocnici nebo v psychiatrickém ústavu od našich klientů na Rychmburku, kteří jsou ve stabilizovaném stavu a pod naším dohledem berou pravidelně léky.Nyní jim namísto života v ústavních zdech, kde jim někdo vaří a pere, a kde postupně ztrácejí schopnosti řešit věci každodenní potřeby, chceme nabídnout částečně samostatný život v chráněném bydlením v bytech a domcích s naší podporou. Na několika místech se nám to už daří. S většinou z nich se obyvatelé Skutče už nyní potkávají, když jezdí do města nakupovat, nebo k lékaři.
Rád bych poděkoval našim hostům, kteří na včerejší besedu přijeli a kteří se s námi podělili o své konkrétní a mnohaleté zkušenosti s péčí o duševně nemocné.

A co na besedě zaznělo? Zástupkyně organizace Péče o duševní zdraví z Chrudimi Lenka Vávrová a Lenka Rybenská pomáhají lidem s duševním onemocněním, kteří bydlí doma, lépe zvládat nástrahy života. Upozornily, že nikdy nebyly v situaci, kdy by je jejich klienti napadli. Tamní tréninkové byty umožňují lidem s duševním onemocněním se lépe začlenit, naučit se o sebe více starat apod. Své zkušenosti s přestěhováním klientů s mentálním postižením i psychiatrickými diagnózami do domečků v běžné zástavběv několika obcích popisoval i ředitel Domova sociálních služeb Slatiňany Miroslav Kubín. Celkem se jednalo o 144 lidí, kteří se přesunuli z ústavu, a nikde se počáteční obavy sousedů nenaplnily.
Michaela Růžičková z Fokusu Vysočina z Hlinska hovořila mimo jiné o velkém významu možnosti pracovního uplatnění pro lidi s duševním onemocněním. Byli bychom rádi, kdyby se ozvali i skutečští podnikatelé, kteří by našim klientům mohli nabídnout práci alespoň na malý úvazek. I zákusky, které byly připraveny na besedu, dělali lidé z chráněné dílny Cukrárna Ludmilka z Hlinska a chlebíčky zase připravili obyvatelé Domova na hradě Rychmburk.

Svoje pocity a zkušenosti popisovala i pracovnice z Českých Budějovic, která sama trpí duševní poruchou, a ví, jak je složité normálně žít, když někteří lidé na ní pohlížejí se strachem. Jejich obavy se logicky přenáší i na ni. Dále se o slovo přihlásil starosta obce Předhradí Zdeněk Mikšovský, který popsal běžné soužití občanů v obci s našimi klienty a vyjádřil se proti izolaci lidí s duševním
Na téma transformace navázal i radní Pardubického kraje Pavel Šotola. Pardubický kraj stejně jako ostatní kraje se snaží lidi z ústavů podle individuálních schopností postavit do důstojnějších rolí. Z celkem 850 klientů jich už 350 žije v komunitním bydlení a další budou přibývat. Samozřejmě pro část z nich bude zapotřebí i nadále asistovaná intenzivní péče, ale už ne ve velkokapacitním ústavu, ale v menších rodinných jednotkách.

Snažili jsme se zcela otevřeně poskytnout co nejvíce informací o plánech transformace Domova na hradě Rychmburk. Následovala živá debata, ve které zazněly jak obavy budoucích sousedů chráněného bydlení v ulici Osady Ležáků, tak i příběhy sousedů stávajícího chráněného bydlení na sídlišti, kteří se svými nemocnými sousedy dobře vychází.

Děkujeme všem za účast a vítáme jakékoli další dotazy či připomínky.

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Beseda o plánovaném chráněném bydlení ve Skutči

Tisknout


Pobytové sociální služby

  • Domov se zvláštním režimem
  • Chráněné bydlení

Celoroční pobytové zařízení pro osoby starší 18-ti let, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění.

Kontakt

MapaDomov na hradě
Rychmburk

539 74 Předhradí 17

Tel.: +420 469 350 438
Fax: +420 469 350 360Příspěvková organizace Pardubického kraje

Obec Předhradí nedaleko Skutče

               

© 2019, Domov na hradě Rychmburk – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing