Aktivizační činnosti

Každý klient má možnost účastnit se společenského života v Domově i mimo něj. Může realizovat své vlastní aktivity či zapojit se do řady činností organizovaných naším Domovem. Všichni zaměstnanci jsou připraveni vždy podpořit naše klienty a vytvářet příjemnou atmosféru pro společenský život. Aktivizace klientů je poskytována individuálně nebo skupinově a vychází z jejich individuálních plánů.

V současné době klienty připravujeme na změnu v poskytování soc. služeb vzhledem k plánovanému opuštění prostor hradu Rychmburk. Zaměřili jsme se na jejich přání a cíle s ohledem na jejich potřeby. Trénujeme činnosti, které jsou spojené s novým typem bydlení. Mapujeme klientovi představy, předáváme mu důležité informace, nasloucháme mu, bavíme se o jeho obavách. Při přechodu klienta z domova se zvláštním režimem do chráněného bydlení například trénovánujeme běžné denní činnosti jako je úklid, praní prádla, oblékání, příprava stravy, nákupy, zařizování osobních záležitostí, jízda dopravními prostředky, orientace v okolí. Podílíme se na zajištění lékařské péče, užívání medikace a zajištění dalších služeb (kadeřnice, pedikůra).

V aktivizační dílně klienti s pomocí asistentek tvoří výrobky z papíru, z látek a ze dřeva. Využívá se i dalších výtvarných technik. Ve společenské místnosti probíhají diskuse o současném dění u nás i ve světě, předčítají se knihy, trénuje se pamět a na závěr probíhají kratší cvičení. V integračním centru probíhají přednášky na téma zdravý životní styl, historie, cestování apod.

Funguje u nás divadelní kroužek s názvem Markéta, kde klienti s pomocí asistentek nacvičují divadelní či pěvecká vystoupení, se kterým vystupují nejen v našem domově. Hrají se zde také kuželky. Spostu zajímavých informací, fotek z uskutečněných akcí, články psané přímo klienty si můžete přečíst v našem časopise - Hradním zpravodaji. 

V našem zařízení probíhá také canisterapie, která bývá jedenkrát za čtrnáct dní. Canisterapie je využívána jako podpůrná léčba pohybového aparátu, ale především psychiky, neboť se zabývá duševní i fyzickou stránkou klienta. Své uplatnění nachází především u klientů s větší mírou závislosti a u osob nedůvěřivých a úzkostných.

Jezdí se na výlety po okolních zajímavostích, do lesů, do zoo, na zámky, na výstavy atd. Klienti si mohou koupit drobné občerstvení v klubu přímo v domově a zde se také pořádá pravidelné posezení s harmonikou, oslavy narozenin, výbor klientů, přednášky a další společenské akce. V podzimních měsících se pořádají tradiční Hradní slavnosti, které se konají přímo na nádvoří hradu Rychmburk.


Pobytové sociální služby

  • Domov se zvláštním režimem
  • Chráněné bydlení

Celoroční pobytové zařízení pro osoby starší 18-ti let, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění.

Kontakt

MapaDomov na hradě
Rychmburk

539 74 Předhradí 17

Tel.: +420 469 350 438
Fax: +420 469 350 360Příspěvková organizace Pardubického kraje

Obec Předhradí nedaleko Skutče

               

© 2019, Domov na hradě Rychmburk – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing